Czytasz wiadomości znalezione dla hasła: profilaktyki wad wzroku

orzeczenie lekarskie a stanowisko pracy

mam trochę zblizony problem

Pracownik jest zatrudniony na stanowisku magazyniera/operatora wóżka widłowego, od 3 lat na umowę o prace na czas nieokreślony. Po profilaktycznych badaniach lekarskich okazało się, iż ma poważną wadę wzroku i lekarz nie podpisał mu badań.

Pracodawca stwierdził, że w tej sytacji będzie musiał rowiązać z nim umowę o pracę, gdyż nie może zaproponować innego stanowiska pracy z powodu braku wolnych miejsc pracy.

Pracownik napisał wniosek o ponowne przeprowadzenie badań.

Jeśli opinia lekarza będzie taka sama jak za pierwszym razem (negatywna), to czy wypowiedzenie umowy o pracę nastąpi ze skutkiem natychmiastowym ?

I co pracodawca powiniem wpisać w wypowiedzeniu i świadectwie pracy?

Czy przed drugim badaniem pracodawca może wypowiedzieć umowę pracownikowi i czy pracownik powinien poinformować pracodawcę o odwołaniu się od orzeczenia lekarza?

 » 

Kurs na Maszynistę

Witam użytkownika eu11.

W załączeniu przesyłam Ci link dawnego Technikum Kolejowego w Krakowie, a obecnie Zespołu Szkół Nr 1. Aby zostać maszynistą EPT po tej szkole trzeba wybrać zawód technik elektryk.
Wymagania zdrowotne są takie jak opisałeś wzrok i słuch pierwszej kategorii, prawidłowe rozróżnianie kolorów, co do pleców to słusznie nie możesz mieć żadnych wad kręgosłupa (np. skoliozy), do tego będziesz miał jeszcze szereg innych badań profilaktycznych.

http://www.tk.krakow.pl/specjalnosci/specjalnosci.html

Pamiętaj przy wybieraniu kierunku w Liceum profilowanym, aby była zamieszczona informacja tak jak w ZS Nr 1 w Krakowie "...konstrukcja i eksploatacja pojazdów trakcji elektrycznej", przy poszczególnym tytule uzyskanym po skończeniu tej szkoły.

Co do kursów organizowanych na maszynistę, to jeszcze nie tak dawno organizowane były one przy poszczegółnych Zakładach Taboru (dawnych Lokomotywowniach).

Pozdrawiam serdecznie.

Wzrok - leczenie wady

mnie od dawna zastanawialo mnie dlaczego tak olbrzymia ilosc populacji ma wady wzroku. Jezeli byloby tak samo tysiace lat temu (czyli ze niby to normalne u ludzi) to bysmy dawno wygineli nie mogac znaleźć żarcia i nie zauważając drapieżnika, a okolarów przeciez nie było.
moze to się zepsulo kiedy człowiek nauczył sie czytac, poprostu wykonuje wysilek nienormalny dla naturalnej pracy oczu i nie wykonuje zadnych cwiczen zeby to skompensowac. Autorka książki, która podaję wyżej pisze ze lobby okulistyczne w USA zaciekle walczy przeciwko osobom propagujacym naturalne ćwiczenie na poprawe wzroku bo zagraza to swietnie prosperujacemu przemysłowi okulistycznemu. Dlatego mysle ze te cwiczenia nie sa znane powszechnie, jak wogole nie jest znana profilaktyka zdrowotna bo jest to nie po myśli środowisku medycznemu. W ramach walki z tym g.. popieram wszelkie metody profilaktyczne które nie dadzą im zarobić na naszych chorobach. Dlatego nie popieram operacji wzroku bo wierze ze da sie to skorygowac cwiczeniami i gdyby kazde dziecko uczyło sie takich ćwiczen i wykonywało je przynajmniej kilka godzin np w szkole zamiast przedmiotów typu religia, czy godzina wychowawcza to nasza populacja byłaby ogólnie zdrowsza. Bardzo podoba mi sie pomysł chińczyków wprowadzili obowiązkowe zajecia jogi dla wszystkich dzieci.U nas niestety to nieprzejdzie bo srodowisko medyczne by to skutecznie oprotestowało a nawet podejrzewam rozgłaszało wszem i wobec ze to szkodliwe dla zdrowia i wbrew wartosciom chrzesciajańskim..

Ząb na zębie

lamika:
Stwierdzono również u mnie małą wade wzroku -0.75 w zwiazku z tym dostałem okularki ale
jak je zakładam to głowa boli mnie bardziej i na nosie robią sie juz po 30 min mocne odciski
ostrzegano mnie ze na poczatku moga wystapic bole głowy ale oczy miały sie przyzwyczaić.
Mineło juz 2 miesiące a sytuacja wyglada cały czas tak samo. Mysle ze to moze byc taka mała przeczulica.

Gość:
Nie miałem badania ujścia nerwu trójdzielnego.W "Poradni leczenia bólu" dostałem "profilaktyczne" tabletki Tegretol na ból newralgii nerwu trójdzielnego (przez tydzien 2 x dziennie).Ale nic z tego nie wynikło. Leczyłem też "profilaktycznie" : migrenę, bóle migreno podobne, zaburzenia krążenia, depresję, dostałem również mase witamin. Nie wiedział co mi jest i kazał sie skupić na tym zebie.
Ząbki są takie jakby "ściśnięte", być może to wina całego zgryzu.Jedyna metoda żeby się
o tym przekonać to ortodonta i aparat? Szyna relaksacyjna czy coś w tym stylu nie pomoże?

 » 

Płatna recepta w ramach profilaktycznych badań lekarskich

[Opieka zdrowotna] 1. Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom zatrudnionym na stanowiskach z monitorami ekranowymi profilaktyczną opiekę zdrowotną, w zakresie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach.

2. Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom okulary korygujące wzrok, zgodnie z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, o której w ust. 1, wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.

1. Profilaktyka, musi LMP wystawiać recepte, czy nie musi?
2. Zapewnić okulary korygujące wzrok. Czy okulary ze szkłami 0, ale z filtrem są okularami korygującymi wzrok?
3. Czy określenie maksymalnej kwoty jest O. K. jeżeli są pracownicy którzy ze względu na wadę wzroku muszą mieć bardzo drogie szkła, których cena przekracza tą kwotę?

Zwrot kosztów za okulary

badanie lekarskie (prace na wysokości), w którym lekarz zezwolił na wykonywanie prac ale tylko w okularach?


A tak z innej beczki troche, to....
O tym już gdzieś pisałam, ale tutaj się chyba coś pomyliło albo lekarzowi albo Tobie. Podczas mojej rozmowy z LMP dowiedzialam się, ze ostatnie wytyczne, ktore dostali zobowiązują ich do zaznaczania na zaswiadczeniach lekarskich z badan profilaktycznych pracownikow, ktorzy maja wade wzroku i nosza okulary a pracują na wysokosci powyzej 3 m, ze mają pracowac w soczewkach kontaktowych.
Nie w okularach.
Czy masz pewnosc, ze ten pracownik mial na zaswiadczeniu zalecenie pracy w soczewkach okularowych a nie kontaktowych??
Tak czy owak - refundacji niet....

Okulary korekcyjne

Pytanie drugie brzmi: co moge zrobic zeby jednak uzyskac zwrot (moze byc nawet czesciowy). Prawnik z PIP zaproponowal wystosowanie kolejnej prosby o skierowanie na badanie, w zwiazku z tym iz okulista u ktorego bylam stwierdzil wady wzroku i zalecil uzywanie szkiel.Jeżeli podczas ostatnio przeprowadzonego badania okresowego okulista nie stwierdził wady wzroku i nie zalecił noszenia okularów, to znaczy, że ponowne badanie wzroku wskazane jest przy kolejnych badaniach okresowych.

Jeżeli jednakże Pracownik w trakcie ważności orzeczenia odczuwa pogorszenie jakości widzenia, może ten fakt zgłosić swojemu Pracodawcy i poprosić o wydanie wcześniejszego skierowania na ponowne badanie profilaktyczne. W ramach badania zostanie przeprowadzona konsultacja okulistyczna stwierdzająca, czy obawy Pracownika są uzasadnione. Gdy w wyniku badania Pracownik otrzyma zalecenie noszenia okularów do pracy przy komputerze, to będzie również podlegał przepisom o refundacji kosztów zakupu okularów.http://www.medicover.com/....aspx?TabId=187

Ciężarówkowe pogaduchy 34

Monia, dziekujemy za zyczenia!!

Zabuleczko, trzymaj nozki zacisniete! I buziaczki serdeczne podsylam.

A ja wlasnie jestem po rozmowie z poradnia okulistyczna z Warszawy , w ktorej dowiedzialam sie, ze przy wadzie wzroku takiej jak ja mam czyli prawie -4 ryzyko odklejenia sie siatkowki jest tak samo minimalne jak dla osoby nie majacej zadnej wady wzorku.
Pani oczywiscie powiedziala, ze zbadanie nie zaszkodzi. W razie, gdyby lekarz nie bardzo chcial badac bo zgodnie z tutejszymi zwyczajami profilaktyki nie ma, dopiero jak sie cokolwiek stanie to sie za mnie wezma - podpowiedziala mi jakie moga byc pierwsze objawy, ze cos z siatkowka jest nie tak, po zasugerowaniu ktorych zaden lekarz nie daruje sobie porzadnego zbadania owej siatkowki.
Tak wiec Francuzi beda zrobieni w jajo! A co!!!

Teraz biegne szybciutko do domku - dzis do pracy zabralam tylko bulke i dzem i juz mnie muli od slodkiego , Tomek kopie jak zwariowany i marzymy zapewne oboje o pozostalych po wczorajszej kolacji trzech klopsikach z ziemniaczkami i sosikiem pomidorowym i... o tonie marchewki w ramach uzupelniania witaminy A w organizmie!

Kochane Sloneczka, jakos tak mi razno na duszy, ze sciskam Was tak strasznie, strasznie mocno, caluje Wasze kochane buziuchny, Bejbiki w noski i macham wszystkimi dwoma lapkami na "do jutra"!!!

Czeste oddawanie moczu :( (u dzieci)

Ale z drugiej strony po co robić badania jak jest wszystko ok i szukać czegoś na siłę?profilaktyka moja droga.
raz w roku robie prywatnie badania kwri aby nie latac i tlumaczyc sie lekarzowi. zreszta pare zl x 3 to nie wydatek.
Nasz pracownik tez badan nie robil dziecku, bo przeciez zdrowy. Gdy zrobil z miejsca do Krakowa pojechal bo okazalo sie, ze jego 4 letni syn ma bialaeczke. Cudem wyszedl z tego, ale do dzis (minelo 1,5 roku) na lekach. a oni z niepewnosci zyja. nie strasze absolutnie, ale badanie krwi to znow nie takie traumatyczne badanie dla dziecka a jak bardzo wazne.
Badanie moczu tez robie raz w roku chlopcom a Marysi czesciej bo czesto jest odpazona, ale mimo wszystko zawsze idealne byly.
Poza tym sama sprawdzalam tez dziecom cukier, badanie kału w kierunku pasozytow bo maja konakt z inymi dziecmi i sa przedszkolakami. No i stomatolog raz w roku. Okuliste tez juz zaliczyli bo po 2 roku mozna badac tez w kierunku wady wzroku jesli takowa wystapi.
I tez pytanie czy czegos szukam? Nie! Chce wychwycic gdyby pojawilo sie cos niepokojacego.
A po co robimy przeglad u dentysty, cytologie czy badanie wzroku raz na jakis czas? Profilatyka moja droga, profilaktyka to sie zwie.

Ciekawość

Duża krótkowzroczność (>4 dioptrii) może być przeciwskazaniem do uprawiania intensywnych sportów siłowych. Wada budowy gałki ocznej predysponuje do odwarstwiania się siatkówki a także może prowadzić do innych zmian patologicznych struktur budujących oko. Wysiłek może przyspieszyć ten proces. W przypadku jaskry koniecznie należy skonsultować z lekarzem okulistą przed rozpoczęciem treningów, ponieważ wzmożony wysiłek fizyczny może podnieść ciśnienie śródgałkowe, które jest jednym z czynników etiopatogenezy tej choroby
Jeśli masz wadę wzroku lub chorujesz na choroby oka zawsze skonsultuj się z lekarzem i rób profilaktyczne badania okresowe!!!!!

Niedowidzenie oka

Witam, mam pytanie. Ostatnio w czasie badań profilaktycznych lekarz stwierdził że mam niedowidzenie lewego oka, wady tej nie można skorygować przy pomocy okularów, poradził mi udać sie do salonu okulistycznego i tam zrobić badanie w wzroku i sprobować dobrać soczewkę kontaktową. Lekarz w salonie optycznym stwierdził że wady niedowidzenia oka nie da się skorygować przy pomocy soczewek. Mam pytanie czy taką wadę wzroku da sie skorygować przy pomocy zabiegu laserowego lub za pomocą innej metody ?

Spotkanie z mediami nt. szczepień

Artykuł o szczepieniach z Wyborczej http://serwisy.gazeta.pl/...08,4440544.html

"Przypomnijmy: profilaktyczne badania lekarskie dzieci powinny przechodzić w pierwszej klasie szkoły podstawowej, potem w trzeciej i piątej; następnie w gimnazjum (klasa pierwsza), wreszcie w szkole ponadgimnazjalnej (klasy pierwsza i ostatnia) - czyli do ukończenia 19 lat. Podczas tych badań lekarze powinni wykryć między innymi czy dziecko nie ma wad wzroku, krzywego kręgosłupa, problemów z tarczycą, a także czy rozwój jego układu moczowo-płciowego przebiega zgodnie z normą. Wszystkie te badania muszą się odbywać w obecności rodziców." - no sorry, ale u mnie w szkole ŻADNE badanie nie było w obecności rodziców.

BHP przy monitorach


Moze troche off topic, ale chyba dotyczy wiekszosci z nas.
Szukam informacji nt. bhp przy monitorach. Moze ktos spotkal sie z
przepisami i moze wskazac na zrodla skad je zaczerpnac.
Interesuja mnie np: czy przepisy reguluja ile godzin dziennie maksymalnie
mozna pracowac przed monitorem?, czy dopuszczalne sa nadgodziny , czy filtry
ochronne sa obowiazkowe itp. Badania profilaktyczne we wlasnym zakresie czy
przepisy to reguluja?
Ciekaw jestem tez jak w waszych firmach (zakl. pracy) przestrzega sie bhp
odnosnie pracy przy monitorze?


Podejmując pracę w Agencji Reklamowej przeszedłem badania lekarskie (na koszt firmy) i szkolenie BHP (także na koszt firmy). Na szkoleniu inspektor BHP stwierdził, że monitor jako "urządzenie emitujące promieniowanie elektromagnetyczne (cewka na kineskopie) powoduje, iż jest to stanowisko pracy gdzie występują  " inne niebezpieczeństwa i warunki szkodliwe" co potwierdza również emisja promieniowania X. W związku z tym na każdą godzinę pracy przy monitorze powinno przypadać 10-15 minut przerwy i obostrzenie w postaci zakazu łączenia owych przerw."

O filtrach ochronnych powiedział, że filtry stosuje się do monitorów starego typu nie spełniających międzynarodowych norm bezpieczeństwa. Norma międzynarodowa ma wyższą rangę niż narodowa i pod tym względem jest obowiązująca. Tak więc tego typu monitory mogą być używane jedynie w przemyśle, tam gdzie nie ma stałej konieczności przebywania w ich pobliżu. Jeśli zaś z powodu pracy na monitorze który nie spełnia norm ktokolwiek poniesie uszczerbek na zdrowiu (wada wzroku) to ma prawo zaskarżyć firmę o odszkodowanie  (tu polecany jest Sąd Pracy) ponieważ to firma jest zobowiązana zapewnić pracownikowi optymalne warunki pracy. A stosowanie monitorów nie spełniających norm jest złamaniem tego przepisu.

Zbyszek Czapnik

WSKAZANIE LEKARSKIE - OKULARY

Witam - myślę, że w dalszym ciągu nie znamy dokładnie powodu dla, którego lekarz zalecił okulary:
Po pierwsze - zaświadczenie lekarskie o stanie zdrowia pracownika wystawiane jest po wykonaniu niezbędnych do tego badań, w tym i okulistycznych i to chyba okulista zalecił pracę w okularach, a lekarz medycyny pracy wystawiający w/w zaświadczenie tylko wpisał to w odpowiednia rubrykę.
Po drugie - nie znamy przyczyny dlaczego okulista zalecił stosowanie okularów - jedno jest pewne, że ze względu na wadę wzroku. I tu przypadki podane przez Marie mogą mieć zastosowanie. Ponadto okulista może celowo zastrzegł obowiązek stosowania okularów, ponieważ z wywiadu wynikało iż pracownik wie, że powinien pracować w okularach ale ich nie chce nosić. Sytuacja ta może doprowadzić do dalszego pogarszania sie wzroku, co może skutkować nawet wypadkiem przy pracy i to nie przy odczytywaniu wskazań przyrządów ale np. poruszaniu sie po terenie zakładu czy tez pracy na wysokości (do 3 m).
Po trzecie - pracownik ten mimo, że pracuje na stanowisku mistrza, czy brygadzisty - to widocznie wykonuje również swoje czynności na wysokości i w związku z tym ma zabronioną prace na wysokości powyżej 3 m.
Po czwarte - Po to kieruje sie na badania profilaktyczne pracownika ażeby wiedzieć czy może on w dalszym ciągu pracować na dotychczasowym stanowisku?. Czy jego stan zdrowia nie pogorszył się w wyniku wykonywanej pracy?, co może w przyszłości skutkować np. chorobą zawodową.
A po piąte - to lekarz medycyny pracy decyduje czy pracownik jest zdolny i w jakim stopniu do dalszego wykonywania czynności służbowych na danym stanowisku pracy. W związku z tym ma nie tylko prawo ale i obowiązek wpisania przeciwwskazań i zaleceń w zaświadczeniu lekarskim po badaniach profilaktycznych. Natomiast pracownik jak i pracodawca zmuszeni są do wykonania zaleceń lekarskich. Przy czym są pewne granice - w tym przypadku w okulary musi zabezpieczyć się sam pracownik, a pracodawca dopilnować ażeby były przez tego pracownika używane podczas pracy.
Jeśli natomiast pracodawca nie jest w stanie spełnić zaleceń lekarskich, to ma prawo z takim pracownikiem rozwiązać umowę o pracę.
Myślę, że dalsze roztrząsanie tej sprawy jest zbędne.

Plan zajęć

hmm...jak to było...
http://www.rebelz.net/gallery/d/828-2/test.jpg
poradnia okulistyczno-jaskrowa przypomina o profilaktyce wad wzroku

okulista - badanie 5 latka

On Fri, 27 Mar 2009 15:51:19 +0100, złośliwa
wrote:
>
> Użytkownik "Anna G." napisał
>| złośliwa pisze:
>| > a jak chodzę do okulisty to
>| > również nie po to żeby sobie słodko w oczy popatrzeć :/
>| Błąd ... jak idziesz z dzieckiem pierwszy raz _profilaktycznie_ .
>| U nas w przedszkolu młody też miał badany wzrok i jakoś nie wrócił do
>| domu z rewelacją, że miał zakraplane oczy.
>|
> Nie chodzę profilaktycznie po lekarzach - to działka hipochondyków.
> Jak idę to z konkretnym celem - badanie, diagnoza i leczenie.

Tak, tak. A potem lekarz mówi "ale pani sobie to zapuściła. Co pani, nie
robi badań profilaktycznych?"

[...]
>| > Jeśli Ci nie zależało na dokładniejszym badaniu mogłaś
>| > poprzestać na bilansie zrobionym przez pediatrę.
>| >
>|
>| Jeśli coś mnie u dziecka zaniepoki to chcę się _poradzić_ specjalisty i
>| raczej nie rezerwuję od razu miejsca w szpitalu (tak na wszelki wypadek).
>|
> A co w tym wypadku było niepokojacego ?
> Dziecko przeszło badanie u pediatry - nic nie wykazało.
> Nie uskarża się na słabe widzenie, bóle głowy, bóle oczu, nie ma efektu
> zmęczonych oczu, nawet nie miało ich zaropiałych. Matka po prostu z obawy że
> dziecię może mieć wadę odziedziczoną po rodzicach - poszła na PROFESJONALNE
> badanie.
> A jak sobie wyobrażasz PROFESJONALNE badanie u 5-latka ? Na każde pytanie
> będzie albo kręciło głową przecząco albo odpowiadało że "tak, boli".
> Z tablicy miało odczytać ? Przecież już czytało.

To może Twoje tak.

Paweł Pluta

--

-.-. --.. . -- ..- -- --- -- ... ... . -. -. .. . ---
-.. .--. --- .-- .. .- -.. .- --- -.. -... .. --- .-.

irygator i szczoteczka elektryczna

Cyt"Ale tak jak już zauwazyliście, w Polsce właściwie nie ma wyboru. Ze szczoteczek sonicznych możemy wybierać między Philipsem i Oral-B."

Witaj.
Akurat tutaj pozwolę sobie nie zgodzić się z Twoją opinią. Jeśli problem dotyczy szczoteczek sonicznych, czyli generujących falę dżwiękową /ultradżwieki, często mylone na forach o tych szczoteczkach nie są stosowane do domowych urzadzeń czyszczących zęby/ do czyszczenia zębów, to jest ich już na naszym rynku sporo. Marketingowcy prześcigają się w opisach swoich produktów, podając niejednokrotnie bzdurne i nieistotne ich "zalety". Znakomite, bo chyba objektywne anglojęzyczne badania /teraz nie jestem w stanie przytoczyć ich żródeł, bo szczegółowo problem interesował mnie przed ponad 2 laty /wskazywały na statystycznie istotną znamienność w odniesieniu do czyszczenia kieszonek zębowych i masowania dziąseł na korzyść szczoteczek sonicznych i na tym koniec, kropka, nic ponadto. Płytka nazębna jest skuteczniej usuwana w fazie wczesnej, przed jej "utwardzeniem" i staranne mycie 2 razy na dobę każdą dobrą szczoteczką załatwia problem. W/g tych że badań są one mniej skuteczne w mechanicznym czyszczeniu powierzchni zębów z osadów, a już prawie nieskuteczne w czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych przy ciasnym ustawieniu zębów w łuku/prof:stłoczenie/. Tutaj należałoby pomyśleć o zastosowaniu dodatkowo flossera, lub nici dentystycznej. Co jeszcze podkreślano: rodzaj past: im mniej zagęszczane tym lepsze, bowiem skuteczność rozpylenia środka czyszczacego i głębokość jego penetracji w środowisku wodnym jest większa niż w papkowatej mazi jaką daje ślina+gęsta pasta, a tym czasem na naszym rynku peferuje sie pasty gęste.
Osobiście w domu od ponad 18 m-cy wraz z rodziną używam szczoteczki sonicznej z wymienną gumową nakładką do właśnie dokładnego czyszczenia pow. zębów i to nie marki sony, którą jako pierwszą skutecznie przez nieuwagę zniszczyłem po 2 mies. znakomitej jej pracy. Kupiłem więc; przekonany "na własnej skórze" o skuteczności tej metody, tańszą, jak się okazało równie skuteczną. Flosser się nie sprawdził w praktyce, bo w czasie użytkowania wymagał okularów /cała rodzina z wadą wzroku/ ażeby dokładnie trafiać w przestrzenie międzyzębowe, bo bez nich akurat kaleczyłem sobie brodawki .
Paradontoza: szczoteczka soniczna nie do przecenienia, skutecznie czyści, znakomicie masuje i stanowi świetną alternatywę w profilaktyce jak i główny /nie jedyny/ element terapii.
Dzieci: uważam, że nie wcześniej niż od 7-8 roku życia, bo wcześniej to faza zabawowa i nie warto inwestować zbyt dużej gotówki, choć nie chciałbym w tej sprawie przesądzać.
Poniważ troszeczkę się znam na problemie i choć nie stomatolog, zagadnienie traktuje z profesjonalną powagą, nie poddając się hura optymizmowi szczoteczkę soniczną gorąco polecam.
Jest to garstka moich wyłącznie osobistych, subiektywnych spostrzeżeń, stąd celowo nie podaję marek wyrobów aby nie być posądzonym o kryptoreklamę.
Co moim zdaniem przy wyborze ma znaczenie? Solidność pod względem technicznym, dobry serwis i względnie niska cena wymiennych główek, jako, że u mnie wytrzymują one ok. 200 zabiegów a bzdurą jest, że są one bezdotykowe.
Ot i tyle co chciałbym dodać do tematu.
Janusz

okulary do obsługi komputera

próba powrotu do pytania...

Okulary do pracy przy komputerze są często inne niż okulary do czytania, gdyż są tak dobrane, by zapewnić ostre widzenie na ekranie monitora. Nie zawsze okulary używane na co dzień nadają się do pracy przy komputerze. Może się również zdarzyć, że osoba nie używająca na stałe szkieł, musi je nosić podczas pracy z komputerem.

Jeżeli u Pracownika obsługującego komputer, podczas konsultacji okulistycznej przeprowadzonej w ramach badań profilaktycznych Medycyny Pracy, zostanie rozpoznana wada wzroku wymagająca korekcji okularami, to będzie on podlegał przepisom o refundacji kosztów zakupu okularów. Dotyczy to Pracowników, którzy użytkują w czasie pracy monitor ekranowy, przez co najmniej połowę wymiaru czasu pracy.

Jeżeli podczas ostatnio przeprowadzonego badania okresowego okulista nie stwierdził wady wzroku i nie zalecił noszenia okularów, to znaczy, że ponowne badanie wzroku wskazane jest przy kolejnych badaniach okresowych.

Jeżeli jednakże Pracownik w trakcie ważności orzeczenia odczuwa pogorszenie jakości widzenia, może ten fakt zgłosić swojemu Pracodawcy i poprosić o wydanie wcześniejszego skierowania na ponowne badanie profilaktyczne. W ramach badania zostanie przeprowadzona konsultacja okulistyczna stwierdzająca, czy obawy Pracownika są uzasadnione. Gdy w wyniku badania Pracownik otrzyma zalecenie noszenia okularów do pracy przy komputerze, to będzie również podlegał przepisom o refundacji kosztów zakupu okularów.

Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, § 8.
Orzeczenie będące podstawą do refundacji kosztów okularów
--------------------------------------------------------------------------------

Podstawą do refundacji kosztów zakupów okularów jest orzeczenie lekarza Medycyny Pracy, wydane po wykonaniu badań profilaktycznych. Nie jest podstawą do refundacji orzeczenie lekarza okulisty wydane na życzenie pacjenta poza cyklem badań Medycyny Pracy.

W każdym badaniu wstępnym, okresowym, kontrolnym, jeżeli na skierowaniu jest zaznaczony czynnik uciążliwy - komputer, Pacjent jest kierowany przez lekarza Medycyny Pracy
na konsultację do okulisty. Ważne jest, aby na skierowaniu była wpisana efektywna liczba godzin, jaką Pracownik spędza z komputerem na stanowisku pracy.
Gdy badanie wykaże potrzebę noszenia okularów korekcyjnych do pracy z komputerem, na zaświadczeniu lekarskim jest umieszczana pieczątka „konieczne używanie okularów korekcyjnych podczas pracy z monitorem ekranowym”. Pieczątka ta oznacza dla Pracodawcy, że Pracownik podlega przepisom o refundacji kosztów zakupu okularów.
Gdy badanie wykaże konieczność zmiany szkieł korekcyjnych do pracy z monitorem ekranowym, na zaświadczeniu lekarskim zostaną umieszczone pieczątki o treści „konieczne używanie okularów korekcyjnych podczas pracy z monitorem ekranowym” oraz „konieczna zmiana szkieł korekcyjnych do pracy z monitorem ekranowym”. Pieczątki oznaczają, że Pracownik powinien zmienić szkła korekcyjne w okularach, które już posiada i jednocześnie podlega przepisom o refundacji kosztów zakupu okularów.
Gdy przy poprzednim badaniu profilaktycznym na zaświadczeniu znalazła się pieczątka „konieczne używanie okularów korekcyjnych podczas pracy z monitorem ekranowym”,
a obecne badanie nie wykaże potrzeby zmiany szkieł korekcyjnych, to na zaświadczeniu ponownie znajdzie się pieczątka ww. treści, która oznacza, że Pracownik w dalszym ciągu powinien pracować przy komputerze w okularach, natomiast nie musi dokonywać zmiany posiadanych już okularów.

Nie natknełam się na różnicowanie monitorów , monitor przy komputerze to monitor ekranowy i już i nawet te najwyższej klasy (świat wg reklam) mają swoje oddziaływanie na organizm.. tzn wzrok.

okulista - badanie 5 latka

Iwon(K)a pisze:
>>> To i owszem. Dziwi jednak, ze mamie nie przyszlo do glowy dopytac.
> pewno i powinni. Jednak wydaje mi sie (z doswiadczenia) ze ona wtedy by
> zrezygnowala z tego badania, albo by i przyszla tyle tylko ze odmowila
> zakropienia.[...]
Teraz to możemy sobie tylko gdybać. Nie wiemy co by było gdyby, czy
badanie kręgosłupa przeważyłoby nad badaniem wzroku. Faktem jest, że nie
została poinformowania o możliwym zakropieniu oczu oraz że w dniu
badania i ona i lekarka były "poddenerwowane", a ilość uzyskania
informacji od pani okuliski była raczej "skąpa".

> [...] wciaz sa ludzie ktorzy odmawiaja tej
> diagnostyki. Takze lekzr wytlumaczyl MAAgdzie po co sie bada dno oka, JEJ
> sie nIE podobala IDEA zakrapiania oka.
>
I odmówiła, bo ma prawo. Teraz wie już lepiej (z grupy czy też nie)
i z tego co pisała wie już o co pytać na następnej wizycie. Nie rozumiem
więc tej nagonki na jej "złe" postępowanie.
>
>> To doczytaj po co to dziecko miało iśc do przedszkola.
> i to jest waznijesze niz jego zdrowie??

jedno profilaktyczne nad drugie?

> jesli masz takie samo podjescie do idei zakrapiania (vide zdjec rtg) to i
> owszem.
mam takie, że chcę wiedzieć po co mi to robią. Jak lekarz wyjaśni, że
jest niezbędę do dalszego leczenia to niech sobie zakrapia i rentgenuje
... nie takie rzeczy miałam w życiu robione.

> "No wlasnie chodzi o to badanie dna oka - rozumiem cokrzyca, uraz glowy z
> podejrzeniem wstrzasnienia mozgu , inne choroby ..."
> patrz jak duzo wie o tym Maagda, jednak wciaz nie widzi sensu tego badania.

Gdyby mnie ktoś niespodziewanie zaczepił na ulicy i zapytał czy chcę
zrobić darmowe badanie w kierunku np. cukrzycy to moim pierwszym
pytaniem tez pewnie byłoby dlaczego akurat teraz, co to za badanie, czy
mogę się umówić na inny termin, ... i wiele innych pytań

> informacja moze do pacjenta nie dotrzec. Szczegolnie takiego, ktory ma w
> glowie swoj tok postepowania. I swoje racje.
>
Co nie zmienia faktu, że powinna być.

> okluista powiedzial, ze ta wada musiala sie rozwijac od wielu lat, i na
> pewno byla juz w czasie badania ostrosci wzroku jakie dziecko mialo w wieku
> 3-4 lat. W zasadzie problemy w szkole przyspieszyly diagnoze. dziecko mialo
> 7 lat kiedy wykryto wade. [...]
Więc właśnie o to pytam. Tutaj minęło kilka lat, a ja i autorka wątku
proponuje żeby między badaniem bez kropli a badaniem z kroplami był
znacznie mniejszy okres czasu.

> "Syn nie ma zadnych przeslanek do takiego badania z wyjatkiem nadgorliwej
> matki "okularnicy" i tylko dlatego wybralam sie z nim do okulisty"
>
A do jakiego badania?

>>> nie ma to kompletnie znaczenia.
>> ma, bo przeciwko zakropieniu w domu autorka nic nie ma.
> powaznie? a jak wytlumaczysz cytat powyzej??
>

tym?
"Moim zdaniem jesli oczy mnusialy byc zakraplane to pierwsze zakraplanie
moglo sie to odbyc w gabinecie dawka aropiny 0,05
W domu zakrkraplalabym dalej oczy rano i wieczorkiem i po 5 dniach isc na
badanie"
a może tym: "ja sama mialam klopoty z
powrotem do domu i straszny bol glowy az do wieczora"?

pozdrawiam
Ania

Słowniczek terminów medycznych

Mała pomoc lingwistyczna

Terminy podstawowe – basic terms
ból - pain
ból brzucha - abdominal pain, stomach ache
ból gardła – sore throat
ból głowy - headache
ból miesiączkowy - menstrual pain
ból nie do wytrzymania –insufferable pain
ostry ból - acute pain
ból pleców - back pain
ból przy połykaniu – pain on swallowing
ból ucha – earache, ear pain
ból w klatce piersiowej - chest pain
ból zęba – toothache
choroba - sickness, illness, disease, rozpoznawać chorobę - to diagnose a disease
ch. jamy ustnej - stomatopathy, stomatosis
ch. przewlekła - chronic illness
ch. skóry – skin disease
choroba zakaźna - infectious disease
dreszcze – shivers
gorączka – fever, temperature, mieć gorączkę – to have a temperature/ fever
grypa - flu
kaszel - cough
k. suchy - dry cough, nonproductive cough, ineffective cough
k. wilgotny - moist cough, productive cough
katar - rhinitis, nasal catarrh, running nose
problemy z zasypianiem - sleep problems
problemy z koncentracją – concentration problems
przeziębienie – cold
trądzik - acne
zajady - cheilosis lub perleche
zły, depresyjny nastrój - depressive mood (feeling down, sad, on the verge of tears, lack of drive, mood swings, feeling nothing is of any use)

U lekarza – at the doctor
badanie – examination, health check
badanie krwi - blood test
badanie moczu - urine analysis
badanie profilaktyczne - prophylactic examination, preventive examination
ciśnienie krwi - blood presure
historia zdrowia - medical history/medical record
lekarz chorób skórnych – dermatologist
l. chorób kobiecych – gynaecologist
l. dentysta – dentist
l. dietetyk – dietitian
l. fizykoterapeuta – physiotherapist
lekarz ogólny – general practitioner (GP)
l. okulista – eye specialist
l. specjalista – specialist
leki – drugs, medicines, przepisać leki – prescribe medicines
puls – pulse, mierzyć puls - feel the pulse
recepta – prescription
szczepionka - vaccine
środek przeciwbólowy - pain killer

Zdrowie kobiety – women’s health
ginekolog - gynaecologist
miesiączka - menstruation, period
ból miesiączkowy - menstrual pain
cykl miesiączkowy - menstrual cycle
pigułka antykoncepcyjna - contraceptive pill
środki antykoncepcyjne - contraceptives

ciąża - pregnancy
być w ciąży - to be pregnant
przerwanie ciąży - abortion
zajść w ciążę - to get pregnant
poronienie - miscarriage
poród - birth, childbirth
test ciążowy - pregnancy test

choroba weneryczna - venereal disease
chlamydia - chlamydia
kiła - syphilis
opryszczka – herpes, cold sore
pleśniawka – thrush
rzeżączka – gonorrhoea
endometrioza – endometriosis
nadżerka – erosion
nadżerka szyjki macicy – cervical erosion
upławy – fluor, vaginal discharge
wymaz szyjki macicy - cervical smear test

Poważne choroby i przypadłości - serious sickness and diseases
choroba wieńcowa - coronary artery disease, CAD
cukrzyca - diabetes
nadciśnienie tętnicze - arterial hypertension
nowotwory złośliwe – malignancy
odra – measles
ospa wietrzna - chicken pox
otyłość - obesity
rak piersi - breast cancer
rak płuc - lung cancer
rak okrężnicy - colon cancer
rak żołądka - stomach cancer
szkarlatyna - scarlet fever
tarczyca - thyroid (gland)
nadczynność t. – hyperthyroidism
niedoczynność t. - hypothyroidism
wady genetyczne - genetic disorders
wady wzroku - vision defect, refraction error
dalekowzroczność - prebyopia, far-sightedness
krótkowzroczność - myopia, short-sightedness

Części ciała – parts of a body
ręka - hand
ramie - arm
noga - leg
głowa - head
żołądek - stomach
kolano- ankle
ucho -ear
palec - finger
pierś - breast
klatka piersiowa - chest
plecy -back
mięsień - muscle
żyły - veins
szyja - neck
stopa - foot
wątroba – liver
serce - heart
ząb – tooth, ząb mądrości - wisdom tooth
zęby - teeth

Urazy - injuries

złamanie - broken
skręcenie - twist
zwichnięcie - sprain
oparzenie – burn
skaleczenie – cut, skaleczyć się – cut oneself, hurt oneself
krwawienie - bleeding
opatrunek – bandage, dressing, założyć opatrunek – dress a wound, put on a dressing
gips - plaster

Co sądzicie o Pycnogenolu i Visio Balance ?

Witam Mark!

Bardzo ciekawy post:)


Wiem, może chaotyczny, ale nie chciałem za bardzo opisywać własnego przypadku, który podobny jest do reszty, a chciałem się jakoś przedstawić .

Ta dziewczyna, która mi poleciła te preparaty doczepiła jeszcze 3 pliki z opisem. Oto one(trochę długie):
PYCNOGENOL
Stosowany w profilaktyce niemalże wszystkich chorób

Jak działa Pycnogenol?
Pycnogenol otrzymuje się z kory sosny przybrzeżnej (Pinus maritima). Jest wyjątkowo silnym antyutleniaczem likwidującym wolne rodniki, które często są przyczyną uszkodzenia wielu tkanek organizmu oraz systemu odpornościowego. Jego anty utleniające właściwości są w przybliżeniu 20 razy silniejsze od witaminy C, a nawet 50 razy silniejsze od witaminy E. Pycnogenol polecany jest przez wybitnych światowych ekspertów w dziedzinie dietetyki, jako najskuteczniejsza kompleksowa ochrona organizmu oraz jako środek zapobiegający procesom starzenia.

Wskazania:
- ochrona przeciw schorzeniom nowotworowym
- nadprodukcja histaminy u alergików
- osłabienie i kruchość naczyń krwionośnych, miażdżyca
- zaburzenia krążenia, żylaki
- stanowi pomoc dla diabetyków
- zaburzenia lękowe
- utrzymuje zdrową, elastyczną i witalną cerę

Jaka jest historia Pycnogenolu ?
Odkrycie skuteczności Pucnogenolu datuje się około 1535r. Wtedy załoga
francuskiego kapitana Cartiera zachorowała na szkorbut, wypadały im zęby i
mieli kłopoty z chodzeniem . Indianie, którzy znali tajemnicę ziół, przygotowali herbatę z kory wyjątkowej sosny i załoga wyzdrowiała. Źródło substancji, z których załoga
czerpała energię, znaleziono w dużych ilościach we francuskich lasach
sosnowych. Do dnia dzisiejszego rosną sosny przybrzeżne w ekologicznie
czystym środowisku bez wpływu przemysłu, z wiatrem wiejącym od Atlantyku, co
zapewnia im długookresowo niemalże zerowe skażenie substancjami szkodliwymi.

Zawiera w jednej tabletce: 20,1 mg wyciągu z kory sosny przybrzeżnej; 182,4 mg skrobii kukurydzianej
Dawkowanie: 2-4 tabletki dziennie, rano i w ciągu dnia, po posiłku
Opakowanie: 60 tabletek
Cena : 74.00 zł.

VISIO BALANCE
Kompleksowa ochrona Twojego wzroku, luteina i zeaksantyna

Jak działa Visio Balance?
Preparat zawiera luteinę i zeaksantynę, doskonałe antyutleniacze, które hamują zmiany degeneracyjne wzroku, chronią pigment oczny przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego i komputerowego. Badania naukowe wykazały, iż codzienne podawanie luteiny i zeaksantyny zmniej sza niemalże o połowę ryzyko uszkodzenia plamki żółtej, naj wrażliwszej części siatkówki. Visio Balance zalecany jest dla oczu zmęczonych, szczególnie osobom pracującym przy komputerze, informatykom, kierowcom, osobom z zaburzeniami widzenia. Oczekiwany efekt może się pojawić już po 6-8 tygodniach stosowania.

Wskazania:
- uszkodzenia siatkówki, degeneracja plamki żółtej - profilaktyka narządu wzroku
- słaba ostrość widzenia, wady i korekcja widzenia
- przy zaczerwienieniu powiek, suchości i podrażnieniu spojówek
- przy łzawieniu i kłuciu oka
- ślepota zmierzchowa, katarakta – profilaktyka

Lek.med. J. Brychtova ; okulista z Pragi
Nie tylko ja, ale też cały szereg moich pacjentów, nie ukrywa zadowolenia.
Preparat Visio Balance jest bowiem najbardziej kompleksowym preparatem,
zawierającym substancje pierwotne barwników siatkówkowych ;
luteinę ieaksantynę, który pojawił się na naszym rynku. Usuwa osłabienie akomodacji
i dzięki temu pomaga oddalić o miesiące, a nawet lata pierwsze korzystanie z
okularów. Zazwyczaj zaleca się stosować 3 opakowania w roku, ale mam bardzo
dużo pacjentów, którzy stosują go niemalże bez przerwy, co więcej wydaję się
im to bardziej ekonomiczne (w stosunku do ceny okularów, częstych wizyt u
okulisty, możliwość zgubienia okularów)

Zawiera w jednej tabletce: 6 mg luteiny; 0,1 mg zeaksantyny; 120 mg ekstraktu z nagietka ogrodowego; 9 mg proszku z czarnej jagody; 6 mg proszku ze skórek winogron; 98,1 mg skrobii kukurydzianej.
Dawkowanie: 1 tabletka dziennie
Opakowanie: 60 tabletek
Cena : 60,50 zł.

Odżywianie w ciazy

Jak odżywiać się podczas ciąży
Bardziej niż kiedykolwiek przedtem musisz teraz dbać o odpowiednie odżywianie. W ciąży należy przestrzegać ustalonych zasad, aby zapewnić zdrowie sobie i dziecku. Nie chodzi tylko o to, aby odpowiednio przybrać na wadze – twój organizm musi otrzymać niezbędne składniki odżywcze.

Dieta ciężarnej składa się z różnych składników, z których każdy jest potrzebny do rozwoju płodu i utrzymania należytego funkcjonowania organizmu matki.

Białka
biorą udział w budowie nowych tkanek i są odpowiedzialne za harmonijny wzrost płodu. W miarę rozwoju ciąży powinnaś zwiększać ich spożycie, aż do osiągnięcia 80 g dziennie. Najlepszym źródłem białka zwierzęcego są: mięso, jaja, ryby i produkty mleczne. Białko roślinne występuje najobficiej w zbożach pełnoziarnistych, suchych warzywach i suchych owocach.

Węgolowodany
dostarczają niezbędnej dla organizmu ciężarnej energii. Codziennie potrzebujesz ich około 300-400 g. Tylko 10% węglowodanów można spożywać w postaci prostych cukrów (co odpowiada 10 kostkom cukru). Cała reszta powinna pochodzić ze skrobi, zawartej w chlebie, ziemniakach, produktach mącznych, warzywach itd.

Tłuszcze
Nie tylko dostarczają dużo energii, ale biorą także udział w tworzeniu tkanki nerwowej płodu. W diecie ciężarnej nie powinno być ich więcej niż 80 g dziennie, w tym połowa pochodzenia zwierzęcego.

Witaminy i minerały
Jakość kości i zębów dziecka oraz jego stan zdrowia po osiągnięciu dojrzałości zależą w dużej mierze od spożywania przez ciężarną matkę minerałów, takich jak wapń, fosfor, magnez, żelazo i fluor, oraz witamin: A (zależy od niej m.in. funkcjonowanie narządu wzroku), C (pomaga w przyswajaniu żelaza i zapobiega infekcjom) i D (pomaga w przyswajaniu wapnia).

Uwaga na kwas foliowy
W rozpoczętych przed kilkunastoma laty badaniach stwierdzono, iż niewiele kobiet w pierwszych miesiącach ciąży dostarcza swojemu organizmowi dostateczną ilość kwasu foliowego. Doceniając znaczenie tej witaminy dla prawidłowego rozwoju ciąży, w wielu krajach specjalne instytucje rządowe, odpowiedzialne za jakość produktów żywieniowych, zaleciły producentom, aby chleb i produkty zbożowe zawierały odpowiednie ilości kwasu foliowego.

Korzystne działanie kwasu foliowego:
1. Zmniejsza ryzyko wystąpienia u płodu poważnych wad rozwojowych szkieletu i układu nerwowego: rozszczepu kręgosłupa i przepukliny rdzeniowej oraz bezmózgowia;
2. Zapobiega powstawaniu u płodu tzw. zajęczej wargi, często występującej wraz ze zniekształceniem podniebienia;
3. Zmniejsza ryzyko chorób serca u płodu i wad w rozwoju kończyn górnych i dolnych;
4. W przypadku niedokrwistości ułatwia ciężarnej i dziecku wytwarzanie krwinek czerwonych i innych komórek krwi.

Właściwa dawka
Wystarczająca dawka dzienna kwasu foliowego wynosi 0,4 mg. Kobietom mającym dzieci, u których stwierdzono opisane wyżej zaburzenia rozwojowe, zaleca się przyjmować od początku kolejnej ciąży 4 mg kwasu foliowego dziennie.

Co jeść
Witamina ta występuje we wszystkich warzywach zielonolistnych, jak szpinak, brokuły, kapusta, sałata. Kwas foliowy jest bardzo nietrwały i łatwo rozkłada się podczas konserwowania i przygotowywania produktów. Dlatego podczas leczenia oraz profilaktyki lepiej przyjmować zalecaną dawkę w tabletkach.

Od kiedy przyjmować
Skuteczne działanie zapewnia obecność kwasu foliowego we krwi matki od momentu poczęcia do trzeciego miesiąca ciąży. Warto więc przyjmować odpowiedni preparat już wtedy, gdy planuje się poczęcie. (...)

zródło: "Mamo to ja"
dieta.pl

Ciąża a grypa - wywiad z prof. Szamatowiczem, UM Białystok

Rozmowa z profesorem zwyczajnym Marianem Szamatowiczem z Kliniki Ginekologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku.

1. Czy grypa ma wpływ na przebieg ciąży?
Zanim bezpośrednio odpowiem na to pytanie chcę wyraźnie powiedzieć, że sprawy grypy u ciężarnych nie należy bagatelizować, ale również nie należy wpadać w przesadną panikę. Stres wywołany paniką u ciężarnych może być gorszy w skutkach niż obecna sytuacja epidemiologiczna w Polsce. Proszę pamiętać, że z grypą „jesteśmy zżyci” od lat. Według WHO każdego roku na grypę choruje na świecie ok. 350 mln ludzi, a zdarza się nawet do 1 mld i że z powodu komplikacji grypowych każdego roku umiera 500 tys do 1 mln osób. Zdarzały się pandemie i o takiej ostrzega WHO. W Polsce w bieżącym roku jest nieco większa zachorowalność na grypę, na szczęście bez cech epidemii. Na szczęście również typowy sezon grypowy, luty-marzec-kwiecień dobiega końca. Trzeba pamiętać, że w czasie ciąży ma miejsce ewidentny spadek odporności immunologicznej. Jest to biologiczny wymóg wobec organizmu matki aby nie doszło do odrzucenia „przeszczepu” jakim jest płód. To wszystko sprawia, że przy infekcji grypowej możemy oczekiwać wydłużenia przebiegu samej choroby, a także rozwoju różnych powikłań.

2. Jakie miesiące ciąży są najniebezpieczniejsze dla rozwoju płodu?
W zasadzie w każdym okresie ciąży może dojść do nieszczęścia. Jednak najbar-dziej niebezpieczny jest okres wczesnej ciąży. Po 16 tyg. jej trwania powinniśmy mieć w pełni wykształcone łożysko, które będzie zabezpieczać płód przed prze-nikaniem do niego różnego rodzaju mikroorganizmów, w tym wirusów. Wcześ-niej doszło już do uformowania wszystkich ważnych dla życia narządów. We wczesnym okresie ciąży większość patogenów z tzw grupy TORCH /toksoplazm-moza, inne, różyczka, cytomegalia, opryszczka/ mogła powodować liczne uszkodzenia płodu, m. in. wady serca, słuchu, wzroku. W przypadku wirusa grypy podobne powikłania nie zostały odnotowane. Natomiast ostatnie obserwacje wskazują, że infekcja grypowa może powodować rodzenie się dzie-ci ze zmniejszoną masą urodzeniową, częściej także występują porody przed-wczesne.

3. Jeśli przyszła mama ma grypę to co robić? Czy są leki, które chronią przed powikłaniami?
Może wcześniej warto zróżnicować czy mamy doczynienie z grypą czy z przeziębieniem. Są określone cechy kliniczne, które pozwalają te sytuacje rozpoznać. W przypadku typowej grypy obserwuje się bardzo wysoką gorączkę, do 39 C, pojawiającą się nagle, z silnymi bólami głowy i karku, z ogólnym rozbi-ciem i wyczerpaniem, z bólami mięśni i stawów, z kaszlem i nieżytem nosa. Przeziębienie ma inny „zestaw” objawów. Są nimi najczęściej bóle gardła i ki-chanie, stany podgorączkowe, ogólne złe samopoczucie, katar i kaszel. Objawy narastają powoli i po ok. 7 dniach stan zdrowia wraca do normy.
U ciężarnych w sytuacji grypy czy przeziębienia najskuteczniejszym leczeniem jest przebywanie w łóżku. Doradza się picie dużej ilości płynów, jak np. herbaty z cytryną i miodem, czy też z sokiem malinowym. Przy bólach mięśniowo-stawowych można przyjmować paracetamol. W ciąży zaawansowanej należy unikać aspiryny i niesterydowych leków przeciwzapalnych. Stanowisko wobec przyjmowania witaminy C czy rutynoskorbiny nie jest jednoznaczne pozytywne, chociaż negatywnych efektów nie opisano.

4. Jakie działania profilaktyczne można podejmować aby nie zachorować?
Najskuteczniejszym sposobem postępowania profilaktycznego są szczepienia. Niestety, odsetek kobiet szczepionych w Polsce jest bardzo niski, poniżej 10%. Nie ma przeciwwskazań do szczepienia kobiet w 2-gim i 3-cim trymestrze ciąży. Odporność pojawia się już po ok. 7 dniach. Trwają dyskusje co do zasadności szczepień we wcześniejszym okresie. Natomiast inne działania profilaktyczne to przede wszystkim unikanie kontaktów ze środowiskami, czy zgrupowaniami o podwyższonym ryzyku infekcji. Do zakażenia dochodzi na drodze kropelkowej. Zaleca się kobietom noszenie właściwego ubrania oraz dietę z dużą ilością warzyw i owoców aby poprawić wydolność systemu immunologicznego.

5. Czy dzieci urodzone po leczeniu in vitro mają prawidłową odporność?
Dzieci po in vitro to są najnormalniejsze w świecie dzieci i w opiece obowiązują wszystkie te same zasady opieki neonatologicznej co po poczęciu w sposób na-turalny. Fakt, że do ciąży dochodzi po latach wyczekiwania, po leczeniu, powo-duje traktowanie tych ciąż jako podwyższonego ryzyka, szczególnej troski. Leczenie niepłodności za pomocą in vitro skutkuje zwiększonym odsetkiem ciąż wielopłodowych, przede wszystkim bliźniaczych. Takie ciąże a potem noworodki powinny być pod szczególną opieką.

6. Czy w czasie zagrożeń epidemią grypy można podejmować się leczenia niepłodności za pomocą in vitro?
Po pierwsze, nikt w Polsce nie ogłosił zagrożenia epidemią grypy, głównie „świńskiej”. Po drugie, pragnienie posiadania potomstwa jest tak naturalnym i ogromnym pragnieniem człowieka, że nie likwidują go sensacje medialne.

7. Czy zainteresowanie in vitro w Polsce rośnie w porównaniu z innymi krajami Europy?
Zainteresowanie leczeniem niepłodności za pomocą in vitro jest podobne jak w innych krajach Europy. Polska wyróżnia się tym, że do chwili obecnej nie chce refundować ze środków publicznych takiego leczenia. Nie ma problemu dostęp-ności, jest problem bariery finansowej. Według szacunków w naszym kraju realizuje się ok. 4 tys. cykli rocznie, podczas gdy potrzeby są na poziomie 25-28 tys cykli. Gdy mówimy o innych krajach europejskich, to nigdzie nie doszło do załamania budżetu na ochronę zdrowia z powodu refundowania in vitro. Prawo do posiadania potomstwa jest podstawowym prawem człowieka, bo tak stanowi Uniwersalna Deklaracja Praw Człowieka. Polska jest jej sygnatariu-szem. My praw człowieka nie łamiemy, ale niepłodnym parom nie pomagamy. Niestety, rządzi ideologia. Smutne!

Toruńska Kampania Prozdrowotna "Miesiąc dla Zdrowia&

ŚRODA
Cholesterol, otyłość i nadwaga

I. Aerobic i inne formy gimnastyki

1. latino aerobic (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 648-68-55) SM "Na Skarpie", Klub "Zodiak, ul. Wyszyńskiego 6 w godz. 18.00-19.00

2. ćwiczenia na urządzeniach rollmasaż (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 622-00-44) Cynthia Line, ul. Bankowa 14/21 w g. 10.00-11.00

3. medytacja - warsztaty - nauka i praktyka technik medytacyjnych - Szkoła Medytacji i Samorealizacji, ul. Szeroka 38 tel. (056) 655-45-82 lub 601 923 455 terminy podawane na bieżąco na www.mantra.pl

4. relaksacja całego ciała - Joga Nidra - Szkoła Medytacji i Samorealizacji, ul. Szeroka 38 tel. (056) 655-45-82 lub 601 923 455 terminy podawane na bieżąco na www.mantra.pl

5. gimnastyka dla pań "III wieku" (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 62-10-028) Fitness Club "Marta", ul. W. Garbary 2, godz. 11.00

6. taniec nowoczesny dla dzieci i młodzieży (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 639-86-47) SM "Rubinkowo" Klub "Jantar", ul. Dziewulskiego 12 w godz. 15.00 - 19.00

7. 20%rabatu na vacouwell i wibratrening (po wcześniejszym umówieniu tel. 792 019 630) Dynamic Studio Moselowanie Sylwetki, ul. Dekerta 2a/1 w godz. 9.00 - 16.00

8. zajęcia baletowe dla dzieci w wieku 4-8 lat (po wcześniejszym umówieniu tel. 515 061 421) Agencja Artystyczna Caroline, zajęcia odbywać się będą na sali baletowej na lodowisku Mentor - Sport, Szosa Chełmińska 177-181 w godz. 16.00 - 16.50

9. fitness - TBC - (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 622-61-48) Fitness Center "Ewa", ul. Morcinka 17 godz. 19.00

10. fitness - shape - (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 655-90-02) Gracja Lady Fitness, ul. Lelewela 33 godz. 8.30
II. Siłownie

1. siłownia Atletyczne Studio "Efekt", ul. Kosynierów Kościuszkowskich 11 tel.(056) 659-94-85 godz. 19.00
III. Hale i boiska sportowe, baseny

1. ju - jitsu - zajęcia dla dzieci 7-13 lat (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 648-68-55) SM "Na Skarpie", Klub "Zodiak, ul. Wyszyńskiego 6 w godz. 16.30 - 17.30

2. karate kyokushin dojo - młodzież i dorośli - Toruński Klub Karate Kyokushin tel. (056) 66-11-918 - zajęcia odbywać się będą w SP nr 23, ul. Osikowa 11 w godz. 19.00 - 20.30

3. treningi aikido dla początkujących i zaawansowanych - Toruńskie Stowarzyszenie Harminii Ciała i Umysłu Aikido Ikeda Dojo p. Waldemar Giersz tel. 605 348 338 Zajęcia będą odbywać się w X LO Plac św. Katarzyny w godz. 20.00 - 21.30

4. ćwiczenia korekcyjne wad postawy połączone z samoobroną dla dzieci od 5-13 lat Szkoła Karate OYAMA, ul. Jagiellońska 23/9 p. Janusz Brodacki tel. 0602 364 458 Zajęcia będą odbywać się w Zespole Szkół nr 2, ul. Rydygiera 12 a w godz. 18.30 - 19.30

5. samoobrona powyżej 13 lat Szkoła Karate OYAMA, ul. Jagiellońska 23/9 p. Janusz Brodacki tel. 0602 364 458 Zajęcia będą odbywać się w Zespole Szkół nr 2, ul. Rydygiera 12 a w godz. 19.30 - 20.30

6. zajęcia rekreacyjne dla dzieci w wieku 6-10 lat - grupa początkująca z zakresu japońskiej sztuki walki aikido kobyayashi (po wcześniejszym umówieniu tel. 504 234 024) Stowarzyszenie "Akademia Zdrowia i Ruchu" Aikido Kobayashi Dojo Janusza Górskiego, zajęcia odbywać się będą w Ognisku Pracy Pozaszkolnej "Dom Harcerza", ul. Rynek Staromiejski 7 w godz. 16.00 - 17.00

7. zajęcia rekreacyjne dla dzieci w wieku 6-14 lat - grupa początkująca z zakresu japońskiej sztuki walki aikido kobyayashi (po wcześniejszym umówieniu tel. 504 234 024) Stowarzyszenie "Akademia Zdrowia i Ruchu" Aikido Kobayashi Dojo Janusza Górskiego, zajęcia odbywać się będą w Chełmnie, w Szkole Podstawowej nr 4, ul. M.C.Skłodowskiej 16 w godz. 17.00 - 18.00

8. zajęcia rekreacyjne dla dzieci w wieku 6-14 lat - grupa początkująca z zakresu japońskiej sztuki walki aikido kobyayashi (po wcześniejszym umówieniu tel. 504 234 024) Stowarzyszenie "Akademia Zdrowia i Ruchu" Aikido Kobayashi Dojo Janusza Górskiego, zajęcia odbywać się będą w Chełmży w Szkole Podstawowej nr 3, ul. Hallera 21 w godz. 17.00 - 18.00

9. zajęcia rekreacyjne dla młodzieży i dorosłych - grupa zaawansowana z zakresu japońskiej sztuki walki aikido kobyayashi (po wcześniejszym umówieniu tel. 504 234 024) Stowarzyszenie "Akademia Zdrowia i Ruchu" Aikido Kobayashi Dojo Janusza Górskiego, zajęcia odbywać się będą w Ognisku Pracy Pozaszkolnej "Dom Harcerza", ul. Rynek Staromiejski 7 w godz. 19.00 - 20.30

10. aguapark (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 651-38-56 w godz. 8.00 - 9.00- 5 biletów ) Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji - Aguapark, ul. Hallera 79 w godz. 17.00 - 21.00
11. basen (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 623-36-34 w godz. 8.00 - 9.00 - 5 biletów) Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji - Pływalnia z Hotelikiem, ul. Bażyńskich 9/17 godz. 12.50 i 21.10
IV. Porady i diagnozy lekarskie

1. odchudzanie - opieka przez cały okres kuracji pomiar tkanki tłuszczowej indywidualne konsulrtacje nt. prawidłowego odżywiania - (po wcześniejszym umówieniu tel. 0601 960 900 ) Centrum Promocji Zdrowia , ul. Podmurna 69 godz. do uzgodnienia

2. masaż misami tybetańskimi - usuwanie stresu, wyciszenie - (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 471-18-31 lub 609 850 418) Studio Natury BIOTON, ul. Prejsa 2/7 w godz. 11.00 - 17.00

3. świecowanie uszu - oczyszczanie zatok - (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 471-18-31 lub 609 850 418) Studio Natury BIOTON, ul. Prejsa 2/7 w godz. 11.00 - 17.00

4. likwidacja cellulitu, nadwagi - (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 471-18-31 lub 609 850 418) Studio Natury BIOTON, ul. Prejsa 2/7 w godz. 11.00 - 17.00

5. bezpieczne rzucenie palenia (po wcześniejszym umówieniu tel. 518 502 393) Gabinet Medycyny Dalekiego Wschodu, ul. Piekary 10/1 w godz. 10.00 - 19.00

6. akupunktura (po wcześniejszym umówieniu tel. 518 502 393) Gabinet Medycyny Dalekiego Wschodu, ul. Piekary 10/1 w godz. 10.00 - 19.00

7. akupresura (po wcześniejszym umówieniu tel. 518 502 393) Gabinet Medycyny Dalekiego Wschodu, ul. Piekary 10/1 w godz. 10.00 - 19.00

8. masaż (po wcześniejszym umówieniu tel. 518 502 393) Gabinet Medycyny Dalekiego Wschodu, ul. Piekary 10/1 w godz. 10.00 - 19.00

9. badania w ramach programu profilaktycznego raka szyjki macicy dla kobiet w wieku 25 - 59 lat, które w ciągu 3 lat nie miały wykonanego badania cytologicznego (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 622-80-11 wew. 250) Przychodnia Specjalistyczna "OLK - MED", plac 18-go Stycznia 4 w godz. 8.00 - 18.00

10. pomiar tkanki tłuszczowej - Sklep Medyczny Multi Medica , ul. Uniwersytecka 17 pok. 6 tel. (056) 611-99-82 w godz. 8.00 - 16.00

11. pomiar ciśnienia - Sklep Medyczny Multi Medica , ul. Uniwersytecka 17 pok. 6 tel. (056) 611-99-82 w godz. 8.00 - 16.00

12. doradctwo w zakresie suplementacji - Katarzyna Matela Sklep "Sylwetka", ul. Podmurna 54/56 tel. (056) 652-16-45 w godz. 10.00 - 18.00

13. pomiar ciśnienia i doradztwo medyczne Sklep Specjalistyczny Zaopatrzenia Medycznego ul. Wojska Polskiego 43/F tel. (056) 62-248-69 w godz. 10.00 - 17.00

14. rollmasaż z podczerwienią (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 663-46-98 ) Studio Modelowania Sylwetki "MIRACLE", ul. Lecha 5/7 w godz.10.00 - 18.00

15. elektrostymulacja proslim (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 663-46-98 ) Studio Modelowania Sylwetki "MIRACLE", ul. Lecha 5/7 w godz.10.00 - 18.00

16. choroby kręgosłupa, bóle głowy - diagnostyka i porady (po wcześniejszym umówieniu tel. 696 751 748) Gabinet Medycyny Naturalnej - Terapia manualna Kręgosłupa , ul. Grudziądzka 57/5 w godz. 15.00 - 16.00

17. testy alergiczne - (po wcześniejszym umówieniu tel. (056)660-10-30) MONADITH Międzyregionalny Ośrodek medycyny Bioinformacyjnej i Biorezonansu S.C., ul. Św. Józefa 73, godz. 10.00 tylko 06.05.2009r. i 20.05.2009r.

18. analiza masy ciała wraz z interpretacją wyników (pomiar tkanki tłuszczowej, mięśniowej oraz wody w organizmie) (po wcześniejszym umówieniu tel. 509 938 202 lub 510 070 673) Studio Life Natur s.c. ul. Olsztyńska 18b w godz. 10.30 - 19.00

19. konsultacje z dietetykiem (po wcześniejszym umówieniu tel. 509 938 202 lub 510 070 673) Studio Life Natur s.c. ul. Olsztyńska 18b w godz. 10.30 - 19.00

20. konsultacje ze specjalista ds. żywienia (po wcześniejszym umówieniu tel. 509 938 202 lub 510 070 673) Studio Life Natur s.c. ul. Olsztyńska 18b w godz. 10.30 - 19.00

21. pomiar poziomu cukru we krwi (po wcześniejszym umówieniu tel. 509 938 202 lub 510 070 673) Studio Life Natur s.c. ul. Olsztyńska 18b w godz. 10.30 - 19.00

22. pomiar ciśnienia (po wcześniejszym umówieniu tel. 509 938 202 lub 510 070 673) Studio Life Natur s.c. ul. Olsztyńska 18b w godz. 10.30-19.00

23. diagnoza schorzeń kręgosłupa, wad postawy, konsultacje dzieci i młodzieży (po wcześniejszym umówieniu tel. (052) 334-21-41 lub 0601 985 300) Centrum Terapii Manualnej Kręgosłupa "Kociński", ul. Targowa 21 w godz. 10.00 - 18.00

24. diagnoza z pulsu (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 660-16-71 ) - Gabinet Medycyny Naturalnej "DŻIGUUR", ul. Prosta 13/3 tel. (056) 660-16-71 w godz. 11.00 - 13.00 i 17.00 - 18.00

25. Pomiar tkanki tłuszczowej i wody w organizmie - (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 621-00-66) Nature - House Żywienie i Dietetyka, ul. Szczytna 14 w godz. 9.00 - 19.00

26. bezpłatne badanie słuchu - (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 62-108-62) Geers Akustyka Słuchu Sp. z o.o., ul. Szczytna 8 w godz. 9.00 - 17.00

27. bezpłatny przegląd aparatu słuchowego - (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 62-108-62) Geers Akustyka Słuchu Sp. z o.o., ul. Szczytna 8 w godz. 9.00 - 17.00

28. bezpłatne porady protetyków słuchu - (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 62-108-62) Geers Akustyka Słuchu Sp. z o.o., ul. Szczytna 8 w godz. 9.00 - 17.00

29. pomiar ciśnienia - Toruńska Grupa Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża, ul. Legionów 70/76 tel. 605 348 289 - p. Marek Karczewski, tylko w dniu 06.05.2009r. godz. 19.00 - 20.30

30. pomiar cukru - Toruńska Grupa Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża, ul. Legionów 70/76 tel. 605 348 289 - p. Marek Karczewski, tylko w dniu 06.05.2009r. godz. 19.00 - 20.30

31. nauka pierwszej pomocy - Toruńska Grupa Ratownictwa Polskiego Czerwonego Krzyża, ul. Legionów 70/76 tel. 605 348 289 - p. Marek Karczewski, tylko w dniu 06.05.2009r. godz. 19.00 - 20.30

32. bezpłatny przegląd jamy ustnej (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 658-49-99 w 53 lub 516 138 555) PCM "ORMED" Przychodnia Stomatologiczna, ul. Konstytucji 3-go Maja 40A (budynek Pogotowia Ratunkowego) w godz. 10.30 - 17.00

33. konsultacje stomatologiczne (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 658-49-99 w 53 lub 516 138 555) PCM "ORMED" Przychodnia Stomatologiczna, ul. Konstytucji 3-go Maja 40A (budynek Pogotowia Ratunkowego) w godz. 10.30 - 17.00

34. warsztaty wegeteriańskiego gotowania - Szkoła Medytacji i Samorealizacji, ul. Szeroka 38 tel. (056) 655-45-82 lub 601 923 455 dzień i godzina do ustalenia

35. darmowe zabiegi lecznicze (schorzenia kręgosłupa, zaburzenia krążenia itp.) - ( po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 622-00-17 lub 602 135 220 ) CERAGEM Toruń Milena Buler, ul. Jagiellończyka 8/1 w godz. 8.00 - 18.00

36. test widzenia (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 658-12-57) Optometria Karczewski S.C. ul. Rynek Nowomiejski 25 w g. 10.00-18.00

37. pomiar ciśnienia Gabinet Masażu i Akupunktury "NATURA", ul. Jęczmienna 13 tel. (056)66-34-200 lub 606 938 872 godz. 9.00 - 13.00 i 14.00 - 18.00

38. bańki na przeziębienie (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 66-34-200 lub 606 983 872) Gabinet Masażu i Akupunktury "NATURA", ul. Jęczmienna 13 godz. 9.00 - 12.00 i 15.00 - 18.00

39. bańki rozluźniające mięśnie (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 66-34-200 lub 606 983 872) Gabinet Masażu i Akupunktury "NATURA", ul. Jęczmienna 13 godz. 9.00 - 12.00 i 15.00 - 18.00

40. masaż orientalny i klasyczny (po wcześniejszym umówieniu tel. 728 590 933) Katarzyna Kozłowska, Aleja 700 -lecia 16/55 dzień i godz. do uzgodnienia

41. udział w programie- wspieranie rozwoju dzieci 3-letnich (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 659-93-90 ) Żłobek Miejski Nr 2, ul. Piskorskiej 9 w godz. 10.25 - 11.40

42. profilaktyka wad wymowy (badania logopedyczne dzieci, diagnoza logopedyczna, ocena sposobu oddychania, budowa narządów artykulacyjnych, porady dla kobiet w ciąży) (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 659-93-90 ) Żłobek Miejski Nr 2, ul. Piskorskiej 9, 1 raz w tygodniu w godz. 15.15 - 16.15 - konkretny termin do uzgodnienia

43. bezpłatne badanie słuchu (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 62-10-720) Specjalistyczny Gabinet Protetyki Słuchu, ul. Przy Kaszowniku 25a w godz. 10.00 - 17.00

44. prezentacja nowoczesnych aparatów słuchowych (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 62-10-720) Specjalistyczny Gabinet Protetyki Słuchu, ul. Przy Kaszowniku 25a w godz. 10.00 - 17.00

45. leczenie zębów dzieci i młodzieży do lat 18, przegląd stomatologiczny - (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 658-56-65) NZOZ "ALFAMED", ul. Most Pauliński 1 w godz. 10.00 - 17.00

46. leczenie zębów dzieci i młodzieży do lat 18, przegląd stomatologiczny (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 659-85-68) NZOZ "ALFAMED", ul. Sobieskiego 48 w godz. 10.00 - 17.00

47. 60% zniżki na testy alergiczne - bezinwazyjne (po wcześniejszym umówieniu tel. 501 414 255) Gabinet Medycyny Naturalnej, Bioenergoterapii i Radiescezji p. R. Liczkowski - Przychodnia Zdrowia, ul. Bażyńskich 40 w godz. 10.00 - 17.00

48. masaż stóp i głowy (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 622-12-22) Instytut Dietetyki i Nowoczesnych Metod Odchudzania BEAUTY ESENCE, ul. Most Pauliński 1/3/4 w godz. 10.00 - 15.00

49. bezpłatne komputerowe badanie wzroku Machtel Optyka i Optometria, ul. Łyskowskiego 29/35 tel. (056) 648-25-79 w g. 11.00-12.00

50. cykl wykładów wraz z prezentacją - prowadzenie Henryk Dyczek - specjalista medycyny chińskiej, chiropraktyki (terapii manualnej) i dietetyki Klub Melisa i Jazz, ul. Mostowa 10 p. Ewa Błażejewska 608 667 402
- 06.05.2009r. "Co to jest Omega 3 i dlaczego o tym się tyle mówi?" godz. 17.30
- 13.05.2009r. "Jak bronić się przed alergią?" godz. 17.30
- 20.05.2009r. "Brak energi życia - posłuchaj co możesz sam zrobić?" godz. 17.30
- 27.05.2009r. "Stres zabija - ale można się bronić, dobrze bronić" godz. 17.30

51. dokładna analiza składu ciała wraz z interpretacją wyników (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 65-30-111) Bella Line Wellness Centrum, ul. Żółkiewskiego 8 w godz. 6.00 - 22.00

52. konsultacje psychoonkologa - dla pacjentów oraz rodzin osób chorych na chorobę nowotworową (po wcześniejszym umówieniu tel. (056)47-133-47) Ośrodek Psychoterapii i Rozwoju Osobistego REMEDIS PRO NZOZ Sp. z o.o., ul. Piastowska 1 - termin do uzgodnienia
V. Studia odnowy biologicznej i salony kosmetyczne i inne

1. zniżka 10% na kursy instruktorów rekreacji ruchowej i instruktorów sportu w różnych specjalnościach - Toruński Związek TKKF Zarząd Miejski w Toruniu, ul. Szosa Chełmińska 75 tel. (056) 65-22-168 w godz. 8.00 - 15.00

2. 10% rabatu na asortyment w sklepie Sklep "Sylwetka", ul. Podmurna 54/56 tel. (056) 652-16-45 w godz. 10.00 - 18.00

3. zniżka 10% na odżywki sportowe i 10% na odzież i akcesoria sportowe F.H. "Profesjonalista", ul. Podmurna 69 tel. (056) 652-17-20 w godz. 10.00 - 18.00

4. redukcja cellulitu (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 657-30-78 lub 504 207 676) Centrum Odnowy Biologicznej Kangaroo, ul. Chmielna 36 godz. 9.00

5. pielęgnacja twarzy (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 657-30-78 lub 504 207 676) Centrum Odnowy Biologicznej Kangaroo, ul. Chmielna 36 godz. 18.30

6. masaż twarzy i dekoltu (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 657-30-78 lub 504 207 676) Centrum Odnowy Biologicznej Kangaroo, ul. Chmielna 36 godz. 9.00

7. wyszczuplanie i modelowanie ciała za pomocą ultradźwięków i elektostymulacji (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 655-39-04) Neobodica Toruń, ul. Żółkiewskiego 14 w godz. 8.30 - 17.40

Toruńska Kampania Prozdrowotna "Miesiąc dla Zdrowia&

CZWARTEK
"Serce sportowe" - Dzień bez papierosa

I. Aerobic i inne formy gimnastyki

1. gimnastyka dla pań "III wieku" (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 65-22-168) Toruński Związek TKKF Zarząd Miejski w Toruniu, ul. Szosa Chełmińska 75 - zajęcia odbywać się będą w SP Nr 7, ul. Bema 66 godz. 18.15

2. ćwiczenia na urządzeniach rollmasaż (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 622-00-44) Cynthia Line, ul. Bankowa 14/21 w godz. 10.00 - 11.00

3. medytacja - warsztaty - nauka i praktyka technik medytacyjnych - Szkoła Medytacji i Samorealizacji, ul. Szeroka 38 tel. (056) 655-45-82 lub 601 923 455 terminy podawane na bieżąco na www.mantra.pl

4. relaksacja całego ciała - Joga Nidra - Szkoła Medytacji i Samorealizacji, ul. Szeroka 38 tel. (056) 655-45-82 lub 601 923 455 terminy podawane na bieżąco na www.mantra.pl

5. gimnastyka rekreacyjno - korekcyjna dla pań (po wcześniejszym umówieniu p. Maria Czarnecka tel. (056) 648-14-46 lub 504 044 362) zajęcia odbywać się będą na terenie SP nr 7, ul. Bema 66 godz. 17.30

6. gimnastyka rekreacyjno - korekcyjna (po wcześniejszym umówieniu p. Maria Czarnecka tel. (056) 648-14-46 lub 504 044 362) zajęcia odbywać się będą na terenie SP nr 10, ul. Bażyńskich 30/36 godz. 18.45

7. fitness - TBC (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 62-10-028) Fitness Club "Marta", ul. W. Garbary 2, godz. 15.30

8. rytmika dla dzieci do lat 4 (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 659-93-90) Żłobek Miejski Nr 2, ul. Piskorskiej 9 w godz. 10.25-11.40

9. taniec nowoczesny dla dzieci i młodzieży (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 639-86-47) SM "Rubinkowo" Klub "Jantar", ul. Dziewulskiego 12 w godz. 16.00 - 17.00

10. gimnastyka dla pań (po wcześniejszym umówieniu tel. (065) 65-99-148) SM "Rubinkowo" Klub "Rubin", ul. Łyskowskiego 29/25, g. 19.00

11. aerobic dla pań (po wcześniejszym umówieniu tel. (065) 65-99-148) SM "Rubinkowo" Klub "Rubin", ul. Łyskowskiego 29/25 godz. 20.00

12. taniec disco dla młodzieży od 13 lat (po wcześniejszym umówieniu tel. 510 200 707) Cieciórski Dance Factory SM "Rubinkowo" Klub "Rubin", ul. Łyskowskiego 29/25 w godz. 17.00 - 18.00

13. rytmika dla dzieci - 5 lat Społeczne Ognisko Artystyczne "Wrzosy", ul. Szosa Chełmińska 239/241 tel. (056) 655-62-68, godz. 16.00-16.00

14. rytmika dla dzieci - 6 lat Społeczne Ognisko Artystyczne "Wrzosy", ul. Szosa Chełmińska 239/241 tel. (056) 655-62-68 godz. 17.10-18.10

15. zajęcia taneczno - umuzykalniające dla dzieci 7-9 lat Społeczne Ognisko Artystyczne "Wrzosy", ul. Szosa Chełmińska 239/241 tel. (056) 655-62-68 godz. 18.40 - 19.10

16. taniec nowoczesny - grupa dziecięca Społeczne Ognisko Artystyczne "Wrzosy", ul. Szosa Chełmińska 239/241 tel. (056) 655-62-68 godz. 17.30 - 19.00

17. 20%rabatu na vacouwell i wibratrening (po wcześniejszym umówieniu tel. 792 019 630) Dynamic Studio Moselowanie Sylwetki, ul. Dekerta 2a/1 w godz. 9.00 - 16.00

18. aerobic TBC (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 65-30-111) Bella Line Wellness Centrum, ul. Żółkiewskiego 8 godz. 10.00

19. zajęcia baletowe dla dzieci w wieku 4-8 lat (po wcześniejszym umówieniu tel. 515 061 421) Agencja Artystyczna Caroline, zajęcia odbywać się będą na sali baletowej na lodowisku Mentor - Sport, Szosa Chełmińska 177-181 w godz. 18.00 - 18.50

20. fitness (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 657-30-78 lub 504 207 676) Centrum Odnowy Biologicznej Kangaroo, ul. Chmielna 36 godz. 19.30

21. fitness - shape - (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 655-90-02) Gracja Lady Fitness, ul. Lelewela 33 godz. 10.30
II. Siłownie

1. siłownia Atletyczne Studio "Efekt", ul. Kosynierów Kościuszkowskich 11 tel.(056) 659-94-85, godz. 19.00

2. siłownia dla pań (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 66-34-934) Studio Rekreacji dla Pań "Bella - Line", ul. Sukiennicza 4 w godz. 13.00 - 14.00

3. siłownia (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 65-30-111) Bella Line Wellness Centrum, ul. Żółkiewskiego 8 w godz. 12.00 - 16.00
III. Hale i boiska sportowe, baseny

1. zajęcia z samoobrony i walki wręcz krav-maga dla Pań i Panów (po wcześniejszym umówieniu tel. 0600 027 338) Ośrodek Szkolenia Samoobrony Krav - Maga, ul. Kusocińskiego 12/40, zajęcia odbywać się będą w Gimnazjum nr 2, ul. Pająkowskiego godz. 18.00

2. biegi rekreacyjne dla zaawansowanych i dla początkujących TKKF "Rekreacja" tel. 0604 849 324, Stadion, ul. Świętopełka godz. 17.00

3. taekwon - do - zajęcia dla uczniów szkół podstawowych - 4,5,6 klasa (nauka podstawowych technik, elementy samoobrony, elementy walki sportowej) - Toruński Klub Taekwon - do "Lechmed", ul. Konduktorska 4/2, zajęcia odbywać się będą na terenie Gimnazjum nr 10, ul. Bażyńskich 30/36 godz. 17.00

4. boisko do gry w koszykówkę Toruński Klub Sportowo - Turystyczny "Budowlani", ul. Majdany 1 tel. (056) 654-82-07 w godz. 17.00 - 19.00

5. karate kyokushin dojo - Toruński Klub Karate Kyokushin tel. (056) 66-11-918 - zajęcia odbywać się będą w SP nr 23, ul. Osikowa 11 w godz. 16.30 - 17.30

6. karate kyokushin dojo - Toruński Klub Karate Kyokushin tel. (056) 66-11-918 - zajęcia odbywać się będą w Gimnazjum nr 3, ul. Żwirki i Wigury w godz. 17.30 - 18.30

7. zajęcia rekreacyjne dla dzieci w wieku 6-10 lat - grupa zaawansowana z zakresu japońskiej sztuki walki aikido kobyayashi (po wcześniejszym umówieniu tel. 504 234 024) Stowarzyszenie "Akademia Zdrowia i Ruchu" Aikido Kobayashi Dojo Janusza Górskiego, zajęcia odbywać się będą w Ognisku Pracy Pozaszkolnej "Dom Harcerza", ul. Rynek Staromiejski 7 w godz. 17.00 - 18.00

8. zajęcia rekreacyjne dla młodzieży i dorosłych - grupa początkująca z zakresu japońskiej sztuki walki aikido kobyayashi (po wcześniejszym umówieniu tel. 504 234 024) Stowarzyszenie "Akademia Zdrowia i Ruchu" Aikido Kobayashi Dojo Janusza Górskiego, zajęcia odbywać się będą w Ognisku Pracy Pozaszkolnej "Dom Harcerza", ul. Rynek Staromiejski 7 w godz. 20.05 - 21.35

9. aguapark (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 651-38-56 w godz. 8.00 - 9.00- 5 biletów) Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji - Aguapark, ul. Hallera 79 w godz. 16.00 - 21.00

10. basen (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 623-36-34 w godz. 8.00 - 9.00 - 5 biletów) Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji - Pływalnia z Hotelikiem, ul. Bażyńskich 9/17 godz. 12.50 i 21.10
IV. Porady i diagnozy lekarskie

1. odchudzanie - opieka przez cały okres kuracji pomiar tkanki tłuszczowej indywidualne konsulrtacje nt. prawidłowego odżywiania - (po wcześniejszym umówieniu tel. 0601 960 900) Centrum Promocji Zdrowia, ul. Podmurna 69 godz. do uzgodnienia

2. masaż misami tybetańskimi - usuwanie stresu, wyciszenie - (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 471-18-31 lub 609 850 418) Studio Natury BIOTON, ul. Prejsa 2/7 w godz. 11.00 - 17.00

3. świecowanie uszu - oczyszczanie zatok - (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 471-18-31 lub 609 850 418) Studio Natury BIOTON, ul. Prejsa 2/7 w godz. 11.00 - 17.00

4. likwidacja cellulitu, nadwagi - (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 471-18-31 lub 609 850 418) Studio Natury BIOTON, ul. Prejsa 2/7 w godz. 11.00 - 17.00

5. bezpieczne rzucenie palenia (po wcześniejszym umówieniu tel. 518 502 393) Gabinet Medycyny Dalekiego Wschodu, ul. Piekary 10/1 w godz. 10.00 - 19.00

6. akupunktura (po wcześniejszym umówieniu tel. 518 502 393) Gabinet Medycyny Dalekiego Wschodu, ul. Piekary 10/1 w godz. 10.00 - 19.00

7. akupresura (po wcześniejszym umówieniu tel. 518 502 393) Gabinet Medycyny Dalekiego Wschodu, ul. Piekary 10/1 w godz. 10.00 - 19.00

8. masaż (po wcześniejszym umówieniu tel. 518 502 393) Gabinet Medycyny Dalekiego Wschodu, ul. Piekary 10/1 w godz. 10.00 - 19.00

9. badania w ramach programu profilaktycznego raka szyjki macicy dla kobiet w wieku 25 - 59 lat, które w ciągu 3 lat nie miały wykonanego badania cytologicznego (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 622-80-11 wew. 250) Przychodnia Specjalistyczna "OLK - MED", plac 18-go Stycznia 4 w godz. 11.30 - 18.00

10. pomiar tkanki tłuszczowej - Sklep Medyczny Multi Medica , ul. Uniwersytecka 17 pok. 6 tel. (056) 611-99-82 w godz. 8.00 - 16.00

11. pomiar ciśnienia - Sklep Medyczny Multi Medica , ul. Uniwersytecka 17 pok. 6 tel. (056) 611-99-82 w godz. 8.00 - 16.00

12. doradctwo w zakresie suplementacji - Katarzyna Matela Sklep "Sylwetka", ul. Podmurna 54/56 tel. (056) 652-16-45 w godz. 10.00 - 18.00

13. pomiar ciśnienia i doradztwo medyczne Sklep Specjalistyczny Zaopatrzenia Medycznego ul. Wojska Polskiego 43/F tel. (056) 62-248-69 w godz. 10.00 - 17.00

14. zasady zdrowego odżywiania Klub Zdrowego Odżywiania i Odchudzania p. Halina Stasiak tel. 0602 306 221 zajęcia odbywają się w Gimnazjum Nr 11 Pl. Św. Katarzyny w godz. 16.00 - 17.00

15. rollmasaż z podczerwienią (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 663-46-98 ) Studio Modelowania Sylwetki "MIRACLE", ul. Lecha 5/7 w godz.10.00 - 18.00

16. elektrostymulacja proslim (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 663-46-98 ) Studio Modelowania Sylwetki "MIRACLE", ul. Lecha 5/7 w godz.10.00 - 18.00

17. choroby kręgosłupa, bóle głowy - diagnostyka i porady (po wcześniejszym umówieniu tel. 696 751 748) Gabinet Medycyny Naturalnej - Terapia manualna Kręgosłupa , ul. Grudziądzka 57/5 w godz. 15.00 - 16.00

18. analiza masy ciała wraz z interpretacją wyników (pomiar tkanki tłuszczowej, mięśniowej oraz wody w organizmie) (po wcześniejszym umówieniu tel. 509 938 202 lub 510 070 673) Studio Life Natur s.c. ul. Olsztyńska 18b w godz. 10.30 - 19.00

19. konsultacje z dietetykiem (po wcześniejszym umówieniu tel. 509 938 202 lub 510 070 673) Studio Life Natur s.c. ul. Olsztyńska 18b w godz. 10.30 - 19.00

20. konsultacje ze specjalista ds. żywienia (po wcześniejszym umówieniu tel. 509 938 202 lub 510 070 673) Studio Life Natur s.c. ul. Olsztyńska 18b w godz. 10.30 - 19.00

21. pomiar poziomu cukru we krwi (po wcześniejszym umówieniu tel. 509 938 202 lub 510 070 673) Studio Life Natur s.c. ul. Olsztyńska 18b w godz. 10.30 - 19.00

22. pomiar ciśnienia (po wcześniejszym umówieniu tel. 509 938 202 lub 510 070 673) Studio Life Natur s.c. ul. Olsztyńska 18b w godz. 10.30-19.00

23. diagnoza schorzeń kręgosłupa, wad postawy, konsultacje dzieci i młodzieży (po wcześniejszym umówieniu tel. (052) 334-21-41 lub 0601 985 300) Centrum Terapii Manualnej Kręgosłupa "Kociński", ul. Targowa 21 w godz. 10.00 - 18.00

24. stawianie baniek (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 660-16-71 ) - Gabinet Medycyny Naturalnej "DŻIGUUR", ul. Prosta 13/3 tel. (056) 660-16-71 w godz. 9.00 - 13.00 i 14.00 - 18.00

25. bezpłatne badanie słuchu - (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 62-108-62) Geers Akustyka Słuchu Sp. z o.o., ul. Szczytna 8 w godz. 9.00 - 17.00

26. bezpłatny przegląd aparatu słuchowego - (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 62-108-62) Geers Akustyka Słuchu Sp. z o.o., ul. Szczytna 8 w godz. 9.00 - 17.00

27. bezpłatne porady protetyków słuchu - (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 62-108-62) Geers Akustyka Słuchu Sp. z o.o., ul. Szczytna 8 w godz. 9.00 - 17.00

28. bezpłatny przegląd jamy ustnej (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 658-49-99 w 53 lub 516 138 555) PCM "ORMED" Przychodnia Stomatologiczna, ul. Konstytucji 3-go Maja 40A (budynek Pogotowia Ratunkowego) w godz. 10.30 - 17.00

29. konsultacje stomatologiczne (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 658-49-99 w 53 lub 516 138 555) PCM "ORMED" Przychodnia Stomatologiczna, ul. Konstytucji 3-go Maja 40A (budynek Pogotowia Ratunkowego) w godz. 10.30 - 17.00

30. warsztaty wegeteriańskiego gotowania - Szkoła Medytacji i Samorealizacji, ul. Szeroka 38 tel. (056) 655-45-82 lub 601 923 455 dzień i godzina do ustalenia

31. darmowe zabiegi lecznicze (schorzenia kręgosłupa, zaburzenia krążenia itp.) - ( po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 622-00-17 lub 602 135 220 ) CERAGEM Toruń Milena Buler, ul. Jagiellończyka 8/1 w godz. 8.00 - 18.00

32. test widzenia (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 658-12-57) Optometria Karczewski S.C. ul. Rynek Nowomiejski 25 w godz. 10.00 - 18.00

33. pomiar ciśnienia Gabinet Masażu i Akupunktury "NATURA", ul. Jęczmienna 13 tel. (056)66-34-200 lub 606 938 872 godz. 9.00 - 13.00 i 14.00 - 18.00

34. masaż pleców - (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 66-34-200 lub 606 938 872) Gabinet Masażu i Akupunktury "NATURA", ul. Jęczmienna 13 godz. 11.00 - 13.00 i 16.00 - 18.00

35. masaż orientalny i klasyczny (po wcześniejszym umówieniu tel. 728 590 933) Katarzyna Kozłowska, Aleja 700 -lecia 16/55 dzień i godz. do uzgodnienia

36. profilaktyka wad wymowy (badania logopedyczne dzieci, diagnoza logopedyczna, ocena sposobu oddychania, budowa narządów artykulacyjnych, porady dla kobiet w ciąży) (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 659-93-90 ) Żłobek Miejski Nr 2, ul. Piskorskiej 9, 1 raz w tygodniu w godz. 15.15 - 16.15 - konkretny termin do uzgodnienia

37. bezpłatne badanie słuchu (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 62-10-720) Specjalistyczny Gabinet Protetyki Słuchu, ul. Przy Kaszowniku 25a w godz. 10.00 - 17.00

38. prezentacja nowoczesnych aparatów słuchowych (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 62-10-720) Specjalistyczny Gabinet Protetyki Słuchu, ul. Przy Kaszowniku 25a w godz. 10.00 - 17.00

39. leczenie zębów dzieci i młodzieży do lat 18, przegląd stomatologiczny - (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 658-56-65) NZOZ "ALFAMED", ul. Most Pauliński 1 w godz. 10.00 - 17.00

40. leczenie zębów dzieci i młodzieży do lat 18, przegląd stomatologiczny (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 659-85-68) NZOZ "ALFAMED", ul. Sobieskiego 48 w godz. 10.00 - 17.00

41. 60% zniżki na testy alergiczne - bezinwazyjne (po wcześniejszym umówieniu tel. 501 414 255) Gabinet Medycyny Naturalnej, Bioenergoterapii i Radiescezji p. R. Liczkowski - Przychodnia Zdrowia, ul. Bażyńskich 40 w godz. 10.00 - 17.00

42. masaż stóp i głowy (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 622-12-22) Instytut Dietetyki i Nowoczesnych Metod Odchudzania BEAUTY ESENCE, ul. Most Pauliński 1/3/4 w godz. 10.00 - 15.00

43. bezpłatne komputerowe badanie wzroku Machtel Optyka i Optometria, ul. Szosa Chełmińska 129a tel. (056) 651-17-97 w godz. 13.00 - 14.00

44. dokładna analiza składu ciała wraz z interpretacją wyników (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 65-30-111) Bella Line Wellness Centrum, ul. Żółkiewskiego 8 w godz. 6.00 - 22.00

45. konsultacje seksuologiczne (psycholog ze specjalizacją) (po wcześniejszym umówieniu tel. (056)47-133-47) Ośrodek Psychoterapii i Rozwoju Osobistego REMEDIS PRO NZOZ Sp. z o.o., ul. Piastowska 1 tylko 07.05.2009r. w godz. 17.00 - 19.00

46. konsultacje psychoonkologa - dla pacjentów oraz rodzin osób chorych na chorobę nowotworową (po wcześniejszym umówieniu tel. (056)47-133-47) Ośrodek Psychoterapii i Rozwoju Osobistego REMEDIS PRO NZOZ Sp. z o.o., ul. Piastowska 1 - termin do uzgodnienia
V. Studia odnowy biologicznej i salony kosmetyczne i inne

1. zniżka 10% na kursy instruktorów rekreacji ruchowej i instruktorów sportu w różnych specjalnościach - Toruński Związek TKKF Zarząd Miejski w Toruniu, ul. Szosa Chełmińska 75 tel. (056) 65-22-168 w godz. 8.00 - 15.00

2. 10% rabatu na asortyment w sklepie Sklep "Sylwetka", ul. Podmurna 54/56 tel. (056) 652-16-45 w godz. 10.00 - 18.00

3. zniżka 10% na odżywki sportowe i 10% na odzież i akcesoria sportowe F.H. "Profesjonalista", ul. Podmurna 69 tel. (056) 652-17-20 w godz. 10.00 - 18.00

4. zabiegi wyszczuplające, elektrostymulacja (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 657-30-78 lub 504 207 676) Centrum Odnowy Biologicznej Kangaroo, ul. Chmielna 36 godz. 18.30

5. wyszczuplanie i modelowanie ciała za pomocą ultradźwięków i elektostymulacji (po wcześniejszym umówieniu tel. (056) 655-39-04) Neobodica Toruń, ul. Żółkiewskiego 14 w godz. 8.30 - 17.40